Mechanika Lidera

Chcę być LIDEREM!” Jakim? „Silnym” To znaczy jakim? Wiarygodnym, szanowanym, spójnym…   Czego potrzebujesz, żeby takim być? Narzędzi, umiejętności? Narzędzia, umiejętności są ważne, ale nie tworzą silnych osobowości. Pomagają w komunikacji, dotarciu do ludzi, wychodzeniu z trudnych sytuacji, ale nie tworzą lidera. Silni liderzy dojrzewają wraz z  dojrzewaniem pomysłu na siebie, spójności celów, systemu wartości, świadomością procesów zachodzących między ludźmi i ich różnorodnością.

Dorota Dorau (warsztat otwarty)

Wartościowy dla mnie był sposób dynamizmu ćwiczeń i akceptacja / szacunek prowadzących do uczestników...

Ewa Olejnik (warsztat otwarty)

Przypomniałam i wyklarowałam sobie kilka – niby oczywistych kwestii.

Wiktoria Guz (warsztat otwarty)

Bardzo konkretne i efektywne warsztaty. Prowadzący podążają za grupą i są dla grupy!


Mechanika Lidera przydaje się kiedy:

Nie jest dobrze. Obserwujesz systematyczny spadek motywacji, energii u liderów i/lub ich zespołów. Ludzie niby pracują ciężko, ale efektów jakoś nie widać. Wdrażanie zmian nie wychodzi, jest silny opór, z jakiegoś powodu, po jakimś czasie, wszystko wraca do punktu wyjścia. Liderzy uciekają od podejmowania decyzji. Ludzie więcej uwagi poświęcają przepychankom między sobą, niż działaniom przynoszącym realny efekt. Ludzie piętrzą problemy zamiast je rozwiązywać. Nieważne, czy wszystkie powyższe czynniki występują, czy tylko niektóre z nich. Chcesz to zmienić.

Jest dobrze. Liderzy są zaangażowani, ich zespoły również. Firma jest no.1 na rynku. I co dalej? Nie bardzo wiadomo w jakim kierunku ich rozwijać. Będąc na szczycie mogą popełniać więcej błędów, ponieważ nie bardzo jest od kogo się uczyć. Pojawia się ryzyko rutyny. Chcesz zrobić krok dalej, tylko jak?

Liderzy są różni, tak jak samochody są różne. Mogą być zwykłymi blaszakami, po porostu przewozić z miejsca na miejsce, mogą inspirować zmysły, budzić emocje. Ogólne założenia są podobne: 4 koła, silnik, paliwo, jakaś obudowa i gadżety wykończeniowe – a możliwości konfiguracji jest nieskończenie wiele. Wbrew pozorom, nie gadżety są tutaj najważniejsze. Przygotowujemy liderów do odnajdywania własnego, efektywnego stylu. Takiego, który pozwoli prowadzić zespół w sposób spójny, prawdziwy, inspirujący. Takiego, który pozwoli ludziom rosnąć, rozwijać się i cieszyć tym co robią.

Nie każdy samochód jeździ na benzynę, tak samo jak nie każdy człowiek pracuje tylko za/dla pieniędzy. Źródeł napędzania może być wiele. Z różnych powodów są rzadko używane, choć równie efektywne. Ciekawe czemu?

ps. Niektórzy mówią, że liderzy są jak cebula, inni, że są jak ogry, jednak nie będziemy szli w tą metaforę…

Mechanika Lidera: cykl warsztatów wyjazdowych lub stacjonarnych, 2 dni, 12-24 osoby, 2 trenerów